Dolphin

Bild på Supernova

Dolphin erbjuder programvaror med möjlighet för förstoring, uppläsning samt punktutmatning för Windows. LVI säljer tre alternativ och som bas för dem alla finns förstoringsprogramvaran Lunar med en förstoring på 1,2 - 60x. Lunar innehåller flera användbara funktioner, såsom kantutjämning och egen kontrollpanel för att justera färgerna i Windows. Alla funktioner styrs via tangentbordet eller tydliga dialogrutor.

Version 11.02 finns med Lunar, LunarPlus, Hal och Supernova i svensk och engelsk språkutgåva. Den nya versionen, innehåller ny och logisk kontrollpanel, stöd för 64-bitars Windows Vista och Windows 7. Utökat stöd för applikationer, Internet Explorer 8, Skype 4, Live Messenger 2009, Firefox 3.0.7 m.m. För LunarPlus och Supernova medföljer talsyntesen "Alva" och numera även ytterligare en svensk röst med namnet "Ingrid".

Från och med version 8.0 är Lunar, LunarPlus samt Supernova kompatibel med Windows Vista och från och med version 9.0 ingår den svenska rösten "Alva" till LunarPlus och Supernova. 

Programvarorna kan fås antingen på CD-rom eller USB.

Lunar

Art nr: L11, L11USB

Lunar ger dig möjlighet att förstora skärmbilderna i Windows. Förstoringsgraden är 1,2 - 60x och förstoringen följer automatiskt muspekaren när den flyttas, markören när du skriver och andra typer av Windows-fokus så fort de ändras.


Demoversion

Demoversion Lunar (extern sida) »

 

LunarPlus

Art nr: LP11, LP11USB

LunarPlus erbjuder samma funktioner som Lunar, men även talstöd via talsyntes. Talsyntesen RealSpeak ”Alva” och "Ingrid" ingår i köpet men LunarPlus går även att kombinera med Infovox. 

Demoversion

Demoversion LunarPlus (extern sida) »

Supernova

Art nr: S11, S11USB

Supernova kombinerar förstoring, skärmläsning och punktutmatning. De kan alla aktiveras/avaktiveras separat så att Supernova enbart blir en skärmläsare eller ett förstoringsprogram. Talsyntesen RealSpeak ”Alva” och "ingrid" ingår i köpet.  

Demoversion

Demoversion Supernova  (extern sida) »